پنهان در مقابل غیر فعال در UX – مجله Smashing

پنهان در مقابل غیر فعال در UX - مجله Smashing

هر دو پنهان کردن و غیرفعال کردن ویژگی ها می تواند کاملاً گیج کننده باشد به کاربران و برای هر دو، به دلایل بسیار بسیار خوبی نیاز داریم. بیایید نگاهی دقیق‌تر به مواردی که باید در مورد پنهان کردن و غیرفعال کردن در نظر بگیریم – و جایگزین‌های احتمالی که به افزایش UX کمک می‌کنند بیندازیم.

این مقاله است بخشی از سریال در حال انجام ما روی الگوهای طراحی همچنین بخشی از کتابخانه ویدیویی 10 ساعته در مورد الگوهای طراحی رابط هوشمند 🍣 و همچنین آموزش زنده UX آینده است. از کد استفاده کنید پرنده برای صرفه جویی 15 درصدی

آنچه مورد نیاز است را نشان دهید، بقیه را از بین ببرید

احتمالاً قبلاً آنجا بوده اید: آیا باید یک ویژگی را پنهان یا غیرفعال کنید؟ وقتی یک ویژگی را پنهان می کنیم، خطر می کنیم آسیب رساندن به کشف پذیری. وقتی بدون هیچ توضیحی آن را غیرفعال می کنیم، خطر ناامید شدن کاربران را داریم. بنابراین، بهترین راه برای طراحی برای مواردی که برخی از گزینه‌ها ممکن است برای کاربران نامربوط یا در دسترس نباشند، چیست؟

ویژگی‌های پنهان در مقابل غیرفعال‌شده در UX
پنهان شدن یا پنهان نشدن؟ دلایل بسیار خوبی برای پنهان کردن یا غیرفعال کردن ویژگی‌ها و گزینه‌ها برای کاربر وجود دارد. اما هنگام انجام این کار باید مراقب باشیم تا به UX آسیبی وارد نشود. (پیش نمایش بزرگ)

به عنوان یک قاعده کلی، اگر می خواهید کاربر بداند ویژگی وجود دارد اما در دسترس نیست، غیرفعال کنید. اگر مقدار نشان داده شده در حال حاضر نامربوط است و نمی توان از آن استفاده کرد، پنهان کنید. ولی هرگز دکمه ها یا فیلترهای کلید را به طور پیش فرض مخفی نکنید همانطور که کاربران انتظار دارند آنها ادامه داشته باشند.

برخلاف ویژگی‌های مخفی، ویژگی‌های غیرفعال می‌توانند به کاربران کمک کنند تا رابط کاربری را یاد بگیرند، مثلاً به مزایای ارتقا را درک کنید. بنابراین، به‌جای حذف گزینه‌ها یا دکمه‌های غیرقابل دسترس، آن‌ها را غیرفعال کنید و به کاربر اجازه دهید «همه گزینه‌های غیرقابل دسترس» را پنهان کند. حتما توضیح دهید که چرا یک ویژگی غیرفعال است و همچنین نحوه فعال کردن مجدد آن.

نکته دیگری که باید مراقب آن بود: وقتی به کاربران اجازه می‌دهیم بین نمایش و پنهان کردن یک ویژگی جابه‌جا شوند، همچنین باید مطمئن شویم که این سوئیچ باعث ایجاد هیچ گونه‌ای نمی‌شود. تغییر چیدمان.

ویژگی‌های پنهان در مقابل غیرفعال‌شده در UX
حالت غیرفعال در سیستم طراحی کربن، با تغییرات برای فقط آماده، پیش‌فرض غیرفعال و پنهان. (پیش نمایش بزرگ)

هم برای پنهان کردن و هم برای غیرفعال کردن، ما نیاز به ملاحظات بسیار دقیقی در مورد گزینه های موجود داریم، به عنوان مثال، دکمه های فعال، حالت فقط خواندنی، حالت های خالی بهتر، پنهان کردن/آشکار کردن آکاردئون ها، پیام های خطا، و سفارشی سازی. ما نیاز داریم آنچه مورد نیاز است را نشان دهید و بقیه را از بین ببرید.

در صورت امکان، سعی می کنم دکمه ها و ویژگی ها را در حالت پیش فرض نگه دارم – فعال شد، قابل دسترس و خوانا. وقتی کاربر با آن ویژگی تعامل می کند، می توانیم توضیح دهیم که چرا نمی تواند از آن استفاده کند، چگونه آن را فعال کند و چگونه آن را فعال نگه دارد. استثناهای احتمالی کدهای تایید و وضعیت های بارگیری/پردازش هستند.

پنهان کردن در مقابل غیرفعال کردن نقشه راه

همانطور که سام سالومون پیشنهاد می کند، اگر مطمئن نیستید که پنهان کردن یا غیرفعال کردن بهترین گزینه برای استفاده شماست، سوال زیر را از خود بپرسید:آیا یک کاربر مشخص هرگز قادر به تعامل با این عنصر خواهد بود؟” بسته به پاسخ شما، مراحل زیر را دنبال کنید.

✅ بله

آن را غیرفعال کنید (به عنوان دکمه های غیرفعال یا حالت فقط خواندنی).
↳ برای محدودیت های موقت یا ناسازگاری فیلتر.
↳ وقتی یک مقدار یا وضعیت مرتبط است اما قابل ویرایش نیست.
↳ وقتی اقدامی هنوز در دسترس نیست (به عنوان مثال، «صادر کردن در حال انجام…»).

🚫 خیر

پنهانش کن (حذف از نوار ابزار، جمع شدن در آکاردئون).
↳ به عنوان مثال، به دلیل مجوزها، کنترل های دسترسی، ایمنی و امنیت.
↳ برای ویژگی های غیرقابل دسترس: به عنوان مثال، دکمه های مدیریت، لغو.
↳ چنین کنترل‌هایی را به‌طور پیش‌فرض پنهان کنید و پس از برآورده شدن یک شرط، آن‌ها را آشکار کنید.

خوراکی های کلیدی

  • پنهان کردن ویژگی های مهم به کشف پذیری آنها لطمه می زند.
  • غیرفعال کردن ویژگی ها بدون توضیح خسته کننده است
  • اما برخی از گزینه ها ممکن است وجود داشته باشد نامربوط/در دسترس کاربران نیست.
  • کاربران ممکن است انتظار داشته باشند که یک ویژگی وجود داشته باشد اما آن را پیدا نکنند.
  • ما باید آنچه را که نیاز است نشان دهیم و بقیه را از بین ببریم.
  • اجتناب کردن تغییر چیدمان مخرب همانطور که ویژگی ها را نشان می دهید و پنهان می کنید.
  • گزینه های در دسترس را حذف نکنید یا دکمه ها به صورت خودکار
  • در عوض، آن‌ها را غیرفعال کنید و به آن اجازه دهید «همه گزینه‌های غیرقابل دسترس» را پنهان کند.
  • به کاربران امکان می دهد بخش هایی را که دارای عملکردهای غیرفعال زیادی هستند پنهان کنند.
  • توضیح دهید که چرا یک ویژگی غیرفعال است و نحوه فعال کردن مجدد آن

پنهان در مقابل غیر فعال در سیستم های طراحی

سیستم های طراحی زیر مفید هستند نمونه های دنیای واقعی در مورد اینکه چگونه محصولات حالت های پنهان و غیر فعال خود را طراحی می کنند.

منابع مفید

با الگوهای طراحی رابط هوشمند آشنا شوید

اگر به بینش های مشابه در مورد UX علاقه مند هستید، نگاهی به آن بیندازید الگوهای طراحی رابط هوشمند، ما دوره 10 ساعته ویدیویی با 100 نمونه عملی از پروژه های واقعی – با آموزش زنده UX در اواخر امسال. همه چیز، از فهرست‌های کشویی تا جداول پیچیده سازمانی – با 5 بخش جدید هر سال. پرش به یک پیش نمایش رایگان.

الگوهای طراحی رابط هوشمند
با الگوهای طراحی رابط هوشمند، دوره ویدیویی ما در زمینه طراحی رابط و UX آشنا شوید.

100 الگوی طراحی و نمونه های واقعی.
دوره 10h-video + آموزش زنده UX. پیش نمایش رایگان.

سرمقاله Smashing
(Yk)

]
منبع: https://smashingmagazine.com/2024/05/hidden-vs-disabled-ux/