قرار دادن تجزیه و تحلیل داده های پیشرفته ChatGPT در آزمایش

قرار دادن تجزیه و تحلیل داده های پیشرفته ChatGPT در آزمایش

اما این همه در عمل به چه معناست؟ آیا هیچ کدام از آن واقعا کار می کند؟ و اگر بله چقدر موثر است؟ آیا چیزی بیش از یک اسباب بازی سرگرم کننده برای بازی کردن است؟

با قرار دادن ابزار Advanced Data Analysis در ChatGPT، جرأت می کنم به این سؤالات و موارد دیگر پاسخ دهم.

تجزیه و تحلیل داده های پیشرفته چه چیزی را می تواند انجام دهد؟

قبل از اینکه وارد آزمایش بشوم، اجازه دهید لحظه ای در مورد آنچه که این ویژگی قرار است بتواند انجام دهد بحث کنیم.

  1. تجزیه و تحلیل داده های ساخت یافته: می تواند فایل های داده های ساختاریافته مانند CSV ها را برای ارائه بینش و خلاصه تفسیر و پردازش کند.

  2. تجسم داده ها: انواع نمودارها مانند نمودار میله ای، نمودار پراکندگی، نقشه حرارتی، نمودار خطی، نمودار دایره ای، هیستوگرام، نمودار مربعی و نمودار مساحتی ایجاد کنید.

  3. حل المسائل ریاضی: حل مسائل پیچیده ریاضی و تفسیر معادلات از روی متن یا تصاویر.

  4. تشخیص تصویر: درک و تجزیه و تحلیل تصاویر، خواندن متن و نمادهای درون آنها و طبقه بندی اشیاء یا استخراج داده ها.

  5. تفسیر کد: بر اساس درخواست های کاربر کد پایتون را تولید و اجرا کنید.

  6. کد را از اسکرین شات تولید کنید: از تصاویری مانند اسکرین شات کد تولید کنید.

تست تجزیه و تحلیل داده ها، دستکاری، و تجسم

برای شروع، می خواستم ببینم ChatGPT چگونه می تواند دستکاری داده ها را مدیریت کند. به هر حال این ویژگی، آنالیز داده های پیشرفته نامیده می شود.

بنابراین، از آن خواستم تا داده‌های فروش جعلی را برای سال 2023 برای پنج محصول تخیلی مختلف تولید کند.

ایجاد داده های ساختگیایجاد داده های ساختگیایجاد داده های ساختگی

ChatGPT یک اسکریپت پایتون را اجرا کرد که یک فایل CSV با اعداد فروش، قیمت‌ها و کل درآمدها برای هر روز از سال برای هر محصول ایجاد می‌کرد.

داده ها در csvداده ها در csvداده ها در csv

هنگامی که داده ها تولید شد، من از ChatGPT درخواست کردم که یک نمودار از این داده ها ایجاد کند که هر محصول را با رنگ متفاوتی نشان دهد.

درخواست نمودار از ChatGPTدرخواست نمودار از ChatGPTدرخواست نمودار از ChatGPT

سپس ChatGPT یک نمودار میله ای تولید کرد که کل فروش هر محصول را در طول سال نشان می دهد.

خروجی نمودار ChatGPTخروجی نمودار ChatGPTخروجی نمودار ChatGPT

با توجه به اینکه نمودار در انتقال اطلاعات فاقد وضوح است، از ChatGPT خواستم تا نمودار را با اعداد فروش کل برای هر محصول حاشیه نویسی کند. ChatGPT نمودار را بر این اساس ویرایش کرد و اعداد را بالای هر نوار برای خواندن آسان قرار داد. اما ارقام فروش را در جایی که می خواستم قرار نداد:

نمودار با فروش محصول در بالای میله هانمودار با فروش محصول در بالای میله هانمودار با فروش محصول در بالای میله ها

بنابراین من تصویری از نمودار خروجی را آپلود کردم و درخواست خود را تکرار کردم و از آن خواستم که اطلاعات فروش را نیز شامل شود. بر نوارهای رنگی در نمودار

درخواست حاشیه نویسیدرخواست حاشیه نویسیدرخواست حاشیه نویسی

متاسفانه مشکلاتی داشت و خروجی آن ناخوانا بود. تا حدودی در مسیر درستی قرار داشت، اما حداقل باید بگوییم که قرار دادن آن بد بود:

خروجی نمودار مشروح با خطاخروجی نمودار مشروح با خطاخروجی نمودار مشروح با خطا

بنابراین، من برای تصحیح رنگ متن و محل قرارگیری درخواست تجدید نظر کردم:

درخواست تجدید نظر حاشیه نویسیدرخواست تجدید نظر حاشیه نویسیدرخواست تجدید نظر حاشیه نویسی

در این خروجی اصلاح شده، قرار دادن متن هنوز خیلی دور بود، اما رنگ متن را مطابق درخواست تغییر داد:

خروجی نمودار مشروح نسخه 2خروجی نمودار مشروح نسخه 2خروجی نمودار مشروح نسخه 2

با احساس اینکه با این رویکرد به بن‌بست رسیده‌ام، تصمیم گرفتم توانایی ChatGPT را برای انجام تحلیل پیش‌بینی‌کننده آزمایش کنم. من آن را با یک درخواست ساده مطرح کردم: کدام محصول در سال 2024 بهترین عملکرد را دارد؟

خروجی ساده بود:

تجزیه و تحلیل پیش بینیتجزیه و تحلیل پیش بینیتجزیه و تحلیل پیش بینی

می‌توانستم ببینم که اگر داده‌های متنوع‌تری به آن ارائه می‌دادم، خروجی احتمالاً مفیدتر خواهد بود و بینش واقعی را در مورد روندهای بالقوه ارائه می‌کرد. اما این ایده ای از آنچه در اینجا امکان پذیر است را ارائه می دهد.

پس از آن، از آن خواستم تا یک تصویر بر اساس داده های فروش ایجاد کند.

درخواست تصویری از داده هادرخواست تصویری از داده هادرخواست تصویری از داده ها

من به آن چندین مشخصات برای رنگ، محل قرارگیری و آنچه که تصویر باید داشته باشد، دادم. و خروجی برای اولین تلاش وحشتناک نبود:

خروجی تصویر داده های فروشخروجی تصویر داده های فروشخروجی تصویر داده های فروش

با این حال، به جای پنج محصول، شش محصول را نشان داد و ارقام فروش همگی نادرست بود. طرح رنگ هم کمی متفاوت بود، اما در مجاورت کلی چیزی بود که من خواسته بودم.

من برای اصلاحات درخواست کردم، اما نتوانست این کار را انجام دهد، بنابراین به جای آن یک تصویر جدید تولید می کند.

دوباره خروجی تصویردوباره خروجی تصویردوباره خروجی تصویر

متأسفانه، این خروجی واقعاً بهتر نبود. محدودیت‌های مشخصی برای کاری که ChatGPT می‌تواند انجام دهد وجود دارد. ویژگی های تجزیه و تحلیل پیشرفته داده ها هنگام برخورد با مجموعه داده ها و خروجی گرافیکی کلی کاربردی هستند. من می‌توانم ببینم که این در هنگام تلاش برای سازمان‌دهی کاتالوگ محصول، ارقام فروش یا روندها بسیار مفید است، اما وقتی از چیزی فوق‌العاده خاص از آن بپرسید، از بین می‌رود.

تست خروجی طراحی وب و کدنویسی

همچنین می‌خواستم توانایی ChatGPT را برای تجزیه و تحلیل و خروجی کد آزمایش کنم.

من با درخواست ChatGPT با ایجاد یک وب‌سایت ساده با عناصر طراحی خاص شروع کردم: پس‌زمینه سیاه، متن سفید، پیمایش اختلاف منظر، و انیمیشنی از دایره‌ای که در طول صفحه از راست به چپ حرکت می‌کند.

ChatGPT قطعات کد جامعی را برای HTML، CSS و جاوا اسکریپت ارائه کرد که به اثرات مورد نظر دست یافت و عملکرد هر بلوک کد و نحوه کار آنها با یکدیگر برای ایجاد عملکرد و سبک وب سایت را توضیح داد.

قطعه کد htmlقطعه کد htmlقطعه کد html

همه چیز در قطعه کد به نظرم خوب بود، اما من، البته، مجبور شدم آن را آزمایش کنم. بنابراین من این قطعه کد را در تستر HTML tiiny.host وارد کردم و در واقع کار کرد.

پیمایش اختلاف منظرپیمایش اختلاف منظرپیمایش اختلاف منظر

متاسفانه وقتی سعی کردم سایت نمونه رو منتشر کنم کد خراب شد. بنابراین، من آن را در CodePen آزمایش کردم و نتایج بسیار بهتری گرفتم:

زیبا نیست، اما قطعاً از دستوری که ارائه کردم پیروی کرد.

بعد، می‌خواستم آزمایش کنم که ببینم آیا ChatGPT می‌تواند تصویر یک وب‌سایت را مشاهده کند و کد آن را تنها بر اساس ظاهر تکرار کند. من دستورم را خیلی مبهم نگه داشتم. من واقعاً می خواستم ببینم با این اطلاعات چه می کند.

ایجاد یک وب سایت از یک تصویرایجاد یک وب سایت از یک تصویرایجاد یک وب سایت از یک تصویر

ChatGPT چندین فرآیند را در پاسخ خود انجام داد. ابتدا HTML و CSS را برای این سایت تولید کرد. اما این کد کاملاً برهنه بود، بنابراین من مجبور شدم مداخله کنم و از همان ابتدا آن را به جزئیات بیشتری ارائه کنم. پس از رفع مشکل، کد را به پایان رساند و سپس دو تصویر هوش مصنوعی را برای استفاده به عنوان مکان‌نما ایجاد کرد.

حتی دستورهایی را که برای تولید تصاویر استفاده می کرد به من گفت.

تصاویر Aiتصاویر Aiتصاویر Ai

سپس ChatGPT به طور خودکار به عقب برگشت و HTML را تغییر داد تا نام تصاویر را منعکس کند. البته، زمانی که من این تصاویر هوش مصنوعی را دانلود کردم، نام فایلی که در HTML درج شده بود، نبود. اما من پرت می شوم.

من کد ارائه شده را در CodePen وارد می کنم. سپس تصاویر هوش مصنوعی را در هاست خارجی آپلود کردم و URL ها را در مکان های مناسب در HTML قرار دادم. من مجبور شدم تنظیمات را انجام دهم و اندازه را به صورت دستی به تصاویر اضافه کنم.

خروجی سایت در کدئینخروجی سایت در کدئینخروجی سایت در کدئین

سایتی که به دست می‌آید کاملاً بدون شک است. اما از آنجایی که من از LA Times به عنوان تصویر منبع استفاده می کنم، این قابل درک است. و من مطمئن هستم که اگر به تغییر درخواست ادامه دهم، جزئیات بیشتری مانند تقسیم‌کننده‌ها، ستون‌ها و مکان‌نماهای تبلیغات را دریافت می‌کنم.

با این وجود، من می‌خواستم یک بار دیگر با سایتی با ظاهر پیچیده‌تر تلاش کنم تا این ابزار را در سرعت خود قرار دهم.

آخرین کاری که از ChatGPT خواستم انجام دهد این است که طراحی صفحه اصلی SiteGround را بازسازی کند.

درخواست میزبانی سایتدرخواست میزبانی سایتدرخواست میزبانی سایت

این بار، توضیحات مفصلی از تجزیه و تحلیل خود از تصویر ارائه کرد. می‌توانست تمام متن داخل تصویر را بخواند و تشخیص دهد که ناوبری، لوگو، پیوندهای صفحه و دکمه CTA باید کجا باشد.

توضیحات سایت میزبانیتوضیحات سایت میزبانیتوضیحات سایت میزبانی

سپس یک تصویر برای استفاده و ایجاد کد سایت ایجاد کرد. متأسفانه HTML و CSS را با هم جمع کرد و هر گونه اطلاعات سبک را حذف کرد. بنابراین از آن خواستم که کد را به بخش های قابل استفاده تقسیم کند و یک ظاهر طراحی را اضافه کند. من یک طرح رنگی ارائه کردم.

خروجی بعدی عالی بود، اما پر از مکان‌ها و دستورالعمل‌هایی برای “تکرار متن در اینجا…” و مانند آن بود، بنابراین من یک بار دیگر از ChatGPT خواستم تا کد را کامل کند تا فوراً قابل استفاده باشد.

مقداری رفت و برگشت بیشتر بود، زیرا منوی کشویی را که من درخواست کرده بودم به طور کامل حذف کرد، اما پس از دو بار تلاش دیگر، یک طراحی صفحه اصلی کلی پیدا کرد. در نهایت از آن خواستم که یک لوگو برای این ماکت ایجاد کند و نتیجه نهایی این بود:

آیا تجزیه و تحلیل داده های پیشرفته ارزشش را دارد؟

اگر از قبل می دانید که چگونه کدنویسی کنید، نمی توانم تصور کنم که این روش باعث صرفه جویی در وقت شما برای ساخت یک وب سایت شود. هنوز برای رسیدن به هر چیزی نزدیک به قابل استفاده به عقب و جلو نیاز است و خروجی، حتی در آن صورت، سایت تماشایی یا زنده آماده نیست.

همانطور که گفته شد، اگر نحوه کدنویسی را نمی دانید، این کار در ایجاد کد دقیق که به درستی بارگیری می شود و قابل استفاده است، کار می کند. با اصلاح بیشتر، می‌توانم ببینم که چگونه می‌توانید در خروجی‌ای قرار بگیرید که اهداف شما را برآورده می‌کند. این امر به ویژه در صورتی مفید خواهد بود که تعداد زیادی تصاویر مرجع و/یا ایده روشنی از آنچه می خواهید، از جمله فونت ها، طرح های رنگی و تصاویر آماده داشته باشید.

در حال حاضر برای تجزیه و تحلیل داده ها، این کاملا موثر است. و اگرچه جایگزینی برای داده‌های ارزیابی‌کننده انسانی نیست، اما مطمئناً می‌تواند به عنوان یک راه خوب برای سازماندهی داده‌ها و ایجاد تجسم داده‌ها خدمت کند. می‌توانم بگویم تفسیر را به انسان‌ها بسپارید، اما قرار دادن اطلاعات به ترتیب قابل استفاده‌تری؟ بله، ChatGPT Plus ممکن است ارزش برچسب قیمت خود را برای این ویژگی به تنهایی داشته باشد.

]
منبع: https://webdesign.tutsplus.com/putting-the-chatgpt-advanced-data-analysis-to-the-test–cms-108474a