زبان فراگیر چیست؟ • Yoast

زبان فراگیر چیست؟  • Yoast

ممکن است در چند سال اخیر بیشتر و بیشتر در مورد آن شنیده باشید: زبان فراگیر. اما منظور مردم از آن دقیقاً چیست؟ آیا چیز جدیدی است؟ و چرا باید هنگام نوشتن نسخه وب به آن فکر کنید؟ پاسخ همه این سوالات را در این پست بیابید. ما هم اسطوره شکنی می کنیم!

زبان فراگیر

اول از همه: زبان فراگیر چیست؟ زبان فراگیر، زبانی است که از عباراتی که ممکن است گروه‌های به حاشیه رانده شده را حذف کند، اجتناب می‌کند. معمولاً اینها اصطلاحاتی هستند که تعصب، انگ، یا پاک کردن را تداوم می بخشند. زبان فراگیر جایگزین‌هایی را نسبت به این اصطلاحات ترجیح می‌دهد که کمتر به عنوان مضر یا طردکننده تجربه می‌شوند. در عین حال، هدف این جایگزین ها حفظ معنای مورد نظر است.

طرفداران زبان فراگیر عموماً برای جامعه ای فراگیرتر تلاش می کنند. زبان یکی از جنبه های مهم جامعه است و شناخته شده است که قدرت عادی سازی عقاید یا باورها را دارد. بنابراین پرهیز از عباراتی که دلالت بر عقاید جنسیتی، نژادپرستانه، توانایی‌گرایانه یا هر گونه عقاید دیگری دارد، می‌تواند باعث شود که افراد بیشتری احساس کنند واقعاً بخشی از جامعه هستند.

چند نمونه از جایگزین های فراگیر

از آنجایی که این ممکن است پیچیده به نظر برسد، بیایید چند مثال برای نشان دادن نحوه کارکرد آن نشان دهیم.

آتش نشان ها در مقابل آتش نشان ها

به این مثال توجه کنید:

” چی شد؟ من این همه آتش نشان را دیدم که از آنجا می گذرند!»

کلمه آتش نشانان تصویری مردانه یا مردانه از کلمه در ذهن شما ایجاد می کند. با این حال، آتش نشان ها نباید مرد باشند. بنابراین، مگر اینکه شما به طور خاص به گروهی از آتش نشانان مرد اشاره می کنید، جایگزین بهتر و دقیق تر، آتش نشان ها هستند. یک جمله بهتر در اینجا خواهد بود:

” چی شد؟ این همه آتش نشان را دیدم که از آنجا رد می شدند!»

با استفاده از این کلمه در زمینه مناسب، مطمئن می شوید که همه آتش نشانان، صرف نظر از جنسیتشان، احساس می کنند مورد خطاب قرار می گیرند، دیده می شوند یا شنیده می شوند.

زبان شامل زمینه و زبان خاص است

زبان فراگیر یک موضوع ظریف است. شامل بودن یا نبودن آن می تواند به بافت کلمه بستگی داشته باشد. برخی از کلمات در همه موارد تحقیر آمیز است; تناسب کلمات دیگر می تواند به نحوه استفاده از آنها در جمله بستگی داشته باشد.

به عنوان مثال، در انگلیسی با استفاده از کلمه سالمندان هنگامی که اشاره به افراد مسن غیر فراگیر در نظر گرفته می شود، در حالی که سالمندان هنگامی که اشاره به کودکان در دبیرستان کاملاً خوب در نظر گرفته می شود. در همان زمان، در هلندی، کلمه ارشد (ترجمه تحت اللفظی سالمندان) در واقع مناسب تر از oudere mensen (ترجمه تحت اللفظی افراد مسن تر). بنابراین آنچه شامل است یا نه واقعاً می تواند بر اساس زمینه و زبان متفاوت باشد.

چرا کپی وب فراگیر بنویسیم؟

پس چرا باید محتوای جامع تری برای وب بنویسید؟ خوب، هنگامی که شما در حال ایجاد محتوا برای وب سایت خود هستید، احتمالاً می خواهید تا آنجا که ممکن است افراد بیشتری آن را ببینند، بخوانند و از آن لذت ببرند. اگر می‌خواهید افراد احساس کنند در محتوای شما دیده می‌شوند و شنیده می‌شوند، اجتناب از برخی کلمات و عبارات نه تنها اخلاقی نیست، بلکه هوشمندانه است. با نوشتن جامع‌تر می‌توانید ارائه دهید بیشتر مردم تجربه کاربری بهتری دارند زیرا محتوای خود را قابل دسترس تر و مرتبط تر می کنید. این به خودی خود دلیل خوبی برای نوشتن فراگیرتر است.

اما مزایای بیشتری دارد. ایجاد محتوای فراگیر به شما این امکان را می‌دهد که مخاطبان خود را گسترش دهید: به احتمال زیاد افراد اگر احساس کنند محتوای شما را برایشان نوشته‌اید، با آن ارتباط برقرار می‌کنند، به آن پیوند می‌دهند یا به اشتراک می‌گذارند. که به نوبه خود، برای سئو عالی است، نه اینکه به تبدیل اشاره کنیم. در حقیقت، جان مولر از گوگل در توییتر اعلام کرد که آنها برای نوشتن به صورت فراگیرتر ارزش قائل هستند و آن را ترویج می کنند. و همانطور که او می گوید: “شما ممکن است همیشه آن را به درستی انجام ندهید، اما برای بهتر کردن مسائل نیز قدم هایی بردارید.”

در مورد رابطه بین محتوای فراگیر و سئو بیشتر بخوانید.

افسانه ها در مورد زبان فراگیر

بیایید این پست را با رد برخی از افسانه های موجود در مورد پدیده زبان فراگیر به پایان برسانیم.

زبان فراگیر هیچ تاثیری در زندگی واقعی ندارد

زبان فراگیر تأثیر واقعی بر افراد واقعی دارد. کلمات این قدرت را دارند که به مردم صدمه بزنند، مثلاً با ایجاد احساس غیرانسانی یا نامرئی به آنها. اما آنها همچنین این قدرت را دارند که به مردم احساس احترام، دیده شدن و باارزش بودن بدهند.

و این فقط در مورد احساسات موقت نیست. زبان این قدرت را دارد که بر نحوه تفکر ما در مورد خود و دنیای اطرافمان تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، اگر مرتباً عبارات “جهان اول” و “جهان سوم” را می شنوید، ممکن است این ایده را تقویت کند که برخی از مناطق جهان برتر از مناطق دیگر هستند. بنابراین، زبان این قدرت را دارد که عقاید یا باورهای خاصی را عادی کند. اگر می‌خواهید یاد بگیرید که چگونه این کار می‌کند، این مقاله درباره قدرت زبان روزمره را بخوانید.

زبان فراگیر ابداع جدیدی است

موضوع زبان فراگیر اخیراً بسیار محبوب شده است. این ممکن است به نظر برسد که این یک اختراع جدید است. اما زبان همواره در کنار هنجارهای اجتماعی و فرهنگی در حال تکامل بوده است. و مردم به طور فعال برای تغییر زبان با تغییر هنجارهای اجتماعی و فرهنگی فشار آورده اند.

یک مثال خوب برای این موضوع، تاریخچه ضمایر “he” و “they” در انگلیسی است. در قرن هجدهم، دستور زبان‌ها استدلال می‌کردند که ضمیر «او» به جای «آنها» باید در مواقعی که جنسیت شخصی ناشناخته است استفاده شود. آنها ادعا کردند که چنین استفاده ای از “او” بی طرفانه جنسیتی است. اما با ظهور جنبش حقوق زنان، این قانون به عنوان سلاحی علیه زنان مورد استفاده قرار گرفت. به عنوان مثال، این واقعیت که قانون اساسی ایالات متحده به اعضای کنگره با کلمه “او” اشاره می کند به عنوان استدلالی برای جلوگیری از نامزدی زنان برای کنگره استفاده شد. جای تعجب نیست که بسیاری از مردم احساس کردند که این استفاده «جنسیتی خنثی» از «او» چندان فراگیر نیست. با گذشت زمان، این عقب نشینی منجر به کاهش «او» برای اشاره به فردی با جنسیت ناشناخته شد. امروزه «آنها» رایج ترین ضمیری است که در چنین زمینه هایی استفاده می شود.

توصیه در مورد زبان فراگیر هرگز تغییر نمی کند

درک ما از جهان همیشه در حال تکامل است. این بدان معناست که با گذشت زمان، دیدگاه ما نسبت به آنچه فراگیر است و نیست نیز می تواند تغییر کند.

به عنوان مثال، اصطلاحاتی مانند «ناتوان» و «نیازهای ویژه» در گذشته رایج بودند. اما با گذشت زمان، مردم به اهمیت داشتن یک اصطلاح خنثی و غیرکلامی برای اشاره به افراد دارای معلولیت پی بردند. به همین دلیل است که امروزه بسیاری از راهنماهای زبان فراگیر اصطلاح «فرد دارای معلولیت» را توصیه می‌کنند. آنها همچنین توصیه می کنند از استفاده از “افراد ناتوان” استفاده نکنید، به این دلیل که فرد را به ناتوانی خود کاهش می دهد. با این حال، این توصیه نیز در حال منسوخ شدن است. در حالی که بسیاری از افراد دارای معلولیت اصطلاح “افراد دارای معلولیت” را ترجیح می دهند، بسیاری دیگر “فرد معلول” را ترجیح می دهند. به عنوان مثال، زیرا معلولیت بخش مهمی از هویت آنها است. بنابراین، راهنماهای زبان فراگیر به‌روزتر، «فرد معلول» و «فرد معلول» را به‌عنوان اصطلاحات فراگیر می‌پذیرند.

چنین تغییراتی گاهی می تواند منجر به سردرگمی یا ناامیدی شود. آیا نمی‌توانیم یک بار برای همیشه به این بپردازیم که چه زبانی فراگیر است؟ آیا مردم فقط تمام این قوانین جدید را اضافه می کنند تا زندگی ما را دشوارتر کنند؟ متوجه شدم، اگر مسائل کمتر پیچیده بود، خوب بود. اما امیدوارم درک کنیم که این تغییرات اتفاق می‌افتند زیرا ما همیشه در حال یادگیری و تکامل هستیم.

برای استفاده از زبان غیر فراگیر باید احساس بدی داشته باشید

وقتی متوجه می شوید از زبانی استفاده کرده اید که ممکن است به دیگران صدمه زده باشد، احساس خوبی نیست. اما همه ما آنجا بوده ایم. حتی فداکارترین افراد هم هنوز اشتباه می کنند و در حال یادگیری هستند. از آنجایی که درک ما از زبان فراگیر در حال تکامل است، طبیعی است که در این مسیر اشتباه کنیم. اگر (ناخواسته) از زبان غیر فراگیر استفاده کرده باشید، شما را به آدم بدی تبدیل نمی کند. در بخش اول این مقاله در رسانه، نویسنده به خوبی این موضوع را توضیح می دهد.

زبان فراگیر زبانی است که همه را خوشحال می کند

ساخت هر کس خوشحالی غیرممکن است زبان فراگیر در مورد اجتناب از زبانی است که به گروه‌های از قبل به حاشیه رانده شده آسیب می‌رساند، مثلاً از طریق کلیشه‌سازی یا پاک کردن آنها. اما این بدان معنا نیست که همه از آن راضی خواهند بود. برای مثال، اگر فردی دارای باورهای طردکننده باشد، ممکن است احساس کند unوقتی زبان فراگیر می بینند خوشحال می شوند. همین امر در مورد کسی که نکته زبان فراگیر را نمی‌فهمد و فکر می‌کند اتلاف وقت است، صدق می‌کند.

زبان فراگیر زبانی است که به کسی توهین نمی کند

زبان غیر فراگیر اغلب برای مردم توهین آمیز است، اما همه زبان هایی که به مردم توهین می کنند غیرشامل نیستند. آزرده شدن یک احساس ذهنی است – افراد ممکن است از چیزهای مختلف آزرده شوند. به عنوان مثال، فردی که دیدگاه های نژادپرستانه را بیان می کند، اگر کسی آنها را نژادپرست خطاب کند، ممکن است توهین شود. این بدان معنا نیست که نژادپرستانه خواندن رفتار نژادپرستانه فراگیر نیست. بین زبانی که باعث توهین شخصی می شود و زبانی که باعث آسیب می شود تفاوت وجود دارد. زبان شامل پرهیز از دومی است.

چگونه فراگیرتر بنویسیم

پس حالا می دانید چی هست (و نیست) و چرا شما باید از آن استفاده کنید ولی چگونه برای اینکه مطمئن شوید محتوای شما جامع است؟ راهنماهای زیادی در اینترنت در مورد نحوه نوشتن جامع تر وجود دارد. بنابراین ممکن است احساس کنید غرق شده اید و 100٪ در مورد بهترین شیوه های مربوط به زبان فراگیر به روز نیستید. متوجه هستیم! ممکن است دشوار باشد زیرا ممکن است از کلمات بالقوه مضر آگاه نباشید. حتی زمانی که هستید، باید گزینه های جایگزین را نیز بدانید! همچنین، همانطور که توضیح دادیم، دستورالعمل‌ها ممکن است تغییر کنند و پیگیری آن سخت است.

خوشبختانه، Yoast می تواند در صورت ایجاد محتوا در وردپرس یا Shopify به شما در یک راه حل آسان کمک کند. این تجزیه و تحلیل زبان فراگیر ما در Yoast SEO است. کپی شما را برای شرایط غیر فراگیر بررسی می کند. این چک‌ها توسط زبان‌شناسان داخلی ما با همکاری ماکسول هوپ از دانشگاه دلاور تهیه شده‌اند. تجزیه و تحلیل کلماتی را که می‌توانند غیرشامل باشند برجسته می‌کند و جایگزین‌هایی نیز ارائه می‌دهد. نحوه عملکرد آن را در این اسکرین شات بررسی کنید:

نمونه ای از بررسی تجزیه و تحلیل زبان فراگیر در Yoast SEO
نمونه ای از بررسی تجزیه و تحلیل زبان فراگیر در Yoast SEO

عبارت‌های مشکل‌ساز را در دسته‌های زیر بررسی می‌کند: سن، ظاهر، نژاد، فرهنگ، قومیت، ناتوانی، تنوع عصبی، جنسیت و وضعیت اجتماعی-اقتصادی. در اینجا شما یک نمای کلی از این دسته بندی ها را خواهید دید. این گزینه انتخابی است، بنابراین اگر به این موضوع اهمیت می دهید و می خواهید محتوای عالی برای همه ایجاد کنید، می توانید آن را روشن کنید!


]
منبع: https://yoast.com/inclusive-language/